Ana Sayfa Spor 1 Mayıs 2021 2 Görüntüleme

Cüneyt Çakır: Oldum dediğiniz gün hakemliğinizin bittiği gündür

FIFA kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır, TFF’nin TamSaha Mecmuası’nın 198’inci sayısına açıklamalarda bulundu.

Cüneyt Çakır ile soru-cevap biçiminde yapılan röportaj şu halde:

Evvel EURO 2012’de vazife alarak 1996’dan sonra 16 yıllık bir hasreti sona erdirdiniz, akabinde 2014 Dünya Kupası’nda düdük çalarak 40 yıllık bir hasreti daha bitirdiniz. EURO 2016, 2018 Dünya Kupası derken, hiç orta vermeden EURO 2020 finallerinde de sizi ve grubunuzu izleyeceğiz. Öncelikle bu görevlendirmeyi birinci duyduğunuzda neler hissettiğinizi, grubunuzla nasıl paylaştığınızı öğrenebilir miyiz?

“Tabii ki çok memnun oldum. Başından beri maksadımız başarıda sürekliliği yakalamaktı. 10 yıl evvel ne söylediysek büyük bir çabayla gerçekleştirmeye çalıştık. Çok şükür Allah bugünü nasip etti. Üst üste beşinci turnuvamıza katılacağız. Biz artık bir takımdan çok bir aile gibiyiz. Çok büyük gayelere birlikte koştuk. Çok büyük başarılara birlikte imza attık. Daima birlikte daima çok çalıştık. Bu haberi Riva’da, TFF Hasan Doğan Tesisleri’nde üçümüz yan yanayken aldığımızda bir kere daha bu büyük gururu birlikte paylaşmanın keyfini yaşadık.”

ÇALIŞMA, AZİM VE SÜKUNET

Birinci sorudan da anlaşılacağı üzere Türk hakemliği çok uzun aralıklarla büyük turnuvalarda yer alabilirken, siz adeta bir maraton koşucusu üzere arka arda büyük turnuvaların gediklisi oldunuz. Türkiye üzere hakemlerin daima bıçak sırtında olduğu bir ülkede yaşayıp memleketler arası alanda bu türlü bir istikrar yakalamanın sırları nedir?

“Çok çalışmak… Maksatları gerçek belirlemek… Gayeye giden yoldaki basamakları sabırla, azimle çıkmak… Her gün yeni başlıyormuş üzere heyecanla öğrenmeye devam etmek. Bazen etrafta olan gürültü patırtıya aldırmadan sükûnetle yürümeyi becerebilmek…”

YOLUMUZDA İLERLİYORUZ

2012 Avrupa Şampiyonası’nda ve 2014 ile 2018 Dünya Kupalarında üst üste yarı final yöneterek bir birincisi başarma… Arka arda beş büyük turnuva… Dünyada bu muvaffakiyete ulaşabilmiş kaç hakem var? Bu performansla 2022 Dünya Kupası’nı da hesaba katarsak neler söylemek istersiniz?

“Hiç bir vakit olduk demedik. 2012 yılında EURO 2012’ye katılma bahtı yakaladığımızda sorulan soruya, “Henüz yolun başındayız. Gayemiz 10 yıllık sürdürülebilir muvaffakiyet. Türk hakemliğinin biz varken ve biz bayrağı devrettikten sonra memleketler arası turnuvalarda daima vazife alması için çabalayacağız” dedik. Vizyonumuzu ortaya koyduk. Bu yolda ilerliyoruz. 16 sene, 40 sene beklemeler olmayacak artık dedik. Çok şükür amaçlarımıza birer birer ulaşıyoruz. Türk hakemliğini dünyada kalıcı olarak kelam sahibi yapabilmek için de bugün saha içinde, yarın da vakti geldiğinde saha dışında misyon yaptığımız son güne kadar her şeyimizi vereceğiz. Halkımızın duaları daima yanımızda. Bizler onlara lâyık olmaya çalışıyoruz.”

Bu yıl Memleketler arası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından 21. yüzyılın en iyi ikinci hakemi seçildiniz. Halbuki birinci sıradaki Alman Felix Brych’ten daha fazla büyük turnuvalarda misyon yapmış bir hakemsiniz. EURO 2020 finallerindeki performansınızla bu listenin birinci sırasında yer almak üzere bir maksadınız var mı?

“Açıkçası o listedeki tüm hakemler çok değerli hakemler. O listede yer bulabilmek büyük bir gurur. Sıralamadan daha çok bu hususla ilgilenmeyi tercih ediyorum. Biz nefesimiz yettiği, yönetmelikler müsaade ettiği sürece en iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

UMARIM BİZİM ÇOCUKLARI FİNALDE GÖRÜRÜZ

6 Haziran 2015’te Şampiyonlar Ligi Finali’nde Barcelona-Juventus maçını yönetmiş ve tarihe geçmiştiniz. Dünya Kupaları ve Avrupa Şampiyonaları’nda ise yarı finaller yönettiniz. EURO 2020’deki maksatlarınız için neler söylersiniz?

“İlk maksadımız bize turnuvada vazife verildiğinde, verilen birinci maçı muvaffakiyetle yönetmek. Turnuvalarda etap aşama düşünmek gerekir. Ülkeler, kümeler, bazen bir evvelki, sonraki maçlar alınan misyonları etkileyebilir. Ulusal Ekibimizle birebir turnuvada olmak bizim için büyük gurur. Bu şampiyonada Ulusal Ekibimizin üst seviye bir performans göstereceğine eminim. Umarım bizim çocukları finalde görürüz. Biz az maç yönetmeye razıyız”

Kendi kıymetlerimize gözlerimizi kapatıp daima dışarıdakilere bakmak üzere makus bir huyumuz var. Hakem denilince de akıllara çabucak yabancı isimler geliyor. Halbuki elimizde inanılmaz rekorların sahibi bir Cüneyt Çakır var. Sanki Avrupa ve dünya size nasıl bakıyor? Biz burada Avrupalı hakemlerin isimlerini sıralarken, dışarıda sizin için neler söyleniyor?

“Konuyu şahsileştirmeden cevaplayacağım. Başarılı olan herkes desteklenmelidir. Ülkemiz pek çok kıymete sahip. Bunlardan kimilerinin farkında bile değiliz. Bizler gelip geçiciyiz. Değerli olan ülke insanın her platformda başarılı olması ve bu muvaffakiyetlerin kalıcı olmasıdır. Bu bahiste devletimiz daima takviye oluyor. Şimdiye kadar federasyon başkanlığımızı yapan tüm yöneticilerimizden büyük takviye aldık. Kendilerine özel bir teşekkür etmemiz gerekir. Sayın Şenes Erzik Beyefendi, birinci milletlerarası turnuva haberini aldığımız günden beri daima yanımızda. Sayın Servet Yardımcı, UEFA idaresinde bizim büyük destekçimiz. Varlıklarını bilmek bize güç veriyor. Tüm yöneticilerimiz bizim vizyonumuzu paylaştılar ve başarılı olmamız için imkân sağlamaya çalıştılar. Keza hakemliğe başladığımız günden bugüne tüm Merkez Hakem Şurası Lider ve üyelerine teşekkürü bir borç biliriz. Alışılmış ki de dünya arenasında isminizin bilinmesi ve başarılı olarak isimlendirilmesi çok kıymetli bir olay fakat asıl gurur verici olan şey orada “Türk Hakem” olarak isminizin geçmesi. Ülkemizi muvaffakiyetle temsil etmenin gururu kıymet biçilmez.”


O AÇLIĞI ZİYADESİYLE HİSSEDİYORUM

Muvaffakiyet için “açlık” kıymetli bir motivasyondur derler. Epey muvaffakiyetin akabinde hâlâ “aç” olduğunuzu düşünüyor musunuz? Kendinize diğer ne üzere amaçlar koyuyorsunuz?

“Her müsabakamıza hakemlikteki birinci müsabakamıza çıkıyor üzere büyük bir heyecanla hazırlanıyoruz. Bu heyecanı kaybetmemek lâzım. “Oldum” dediğiniz gün hakemliğinizin bittiği gündür. Ben şu an o açlığı hâlâ ziyadesiyle hissediyorum. Son maçıma kadar da bu bu türlü olacak.”

TAKIM DEĞİL AİLEYİZ

Cüneyt Çakır denildiğinde çabucak akabinde Bahattin Duran ve Tarık Ongun’un isimleri de sıralanıyor. Bütün muvaffakiyetleri birlikte tattınız. Hem saha içinde hem de saha dışında Bahattin ve Tarık Hocalarla nasıl bir bağlantınız var? Bu kadar uzun süren bir iş birliği ve dostluğun altında yatan nedir?

“Birbirimizi iyi anlamak… Tıpkı vizyonu paylaşabilmek… Ortak maksatlar için birlikte çalışabilmek… İnanmak, güvenmek, anlamak… Birlikte üstlendiğimiz sorumluluğu birlikte taşıyabilmek. Grup değil, aileyiz. Ailelerimizden daha çok birlikte vakit geçirdik.”

ÇOK ÖNCESİNDEN HAZIRLANMAYA BAŞLADIK

EURO 2020 için nasıl bir hazırlık planlaması yaptınız? Sizin ekip tahlilleri de yaptığınız biliyoruz. Bize hazırlık çalışmalarınızı özetler misiniz?

“Sadece tebligatı aldığımız andan itibaren değil, çok öncesinden hazırlanmaya başladık. Grupların karşılaşmalarını küme kademelerinden beri seyrediyoruz. Kendi tahlillerimizi yapıyoruz. Birlikte çalıştığımız genç hakem arkadaşlarımız var. Onlar bize tahlil çalışmalarında yardımcı oluyor. Federasyonumuz ve analistler bize yardımcı oluyor. Fizikî hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Hiçbir vakit aksatmadık. Bu mevzuda uzmanlarla çalışıyoruz. Mental hazırlıklarımızı yapıyoruz. UEFA ve FIFA tarafından düzenlenen eğitimlere, testlere katılmaya devam ediyoruz.”

SEYİRCİLİ MAÇLARI ÇOK ÖZLEDİK

Pandemi sürecinde futbol değişik bir boyuta evrildi. Tribünlerde seyirci yok… Oyuncular, teknik adamlar, hakemler hastalanabiliyor. Siz bu süreci nasıl geçirdiniz?

“Kolay olmadı. Kolay değil. Bir an evvel pandemi sürecinin sona ermesini diliyorum. Kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimiz çok yorulduk. Çok emek sarf ettik. Hem kadrolara hem hakemlere olağandan çok fazla yük bindi. Evvel sıhhat. Elimizden geldiği kadar kendimizi müdafaaya çalıştık. Hem fizikî hem mental hazırlıklarımızı yaparak karşılaşmalara çıktık. Seyirci olmayınca futbol birebir lezzeti vermiyor. Açıkçası seyircili maçları çok özledik. İnşallah en kısa vakitte özlediğimiz günlere kavuşuruz.”

Taraftarın olmadığı maçlarda hakemlerin daha az baskı altında kalacağını düşünürdük ancak ligimizde hakemlerle ilgili tenkitler tıpkı süratle devam ediyor. Siz bu ortamı nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Sahada her vakit için kazanmaya oynayan iki grup vardır. Seyirci işin tadı tuzu olsa da çaba iki ekip ortasındadır. Saha içi baskı daha az. Herkes verilen gayretin zorluğunun şuurunda. Saha dışı baskı ortamı her vakit var. Biz hakemler olarak kendimizi her vakit bu baskı ortamının dışında tutmak durumundayız. Hakemlerimize karşı daha müspet bir yaklaşım ve hürmet, oyunun daha iyi oynanması için temel ögelerdir.”

VAR’IN VAKTE GEREKSİNİMİ VAR

VAR sistemi birinci sefer sizin de vazife yaptığınız 2018 Dünya Kupası’nda uygulandı. Akabinde birçok lig üzere bizim ligimize de geldi ancak tartışmalar bitmedi. Geçmişi de çok iyi bilen birisi olarak VAR uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Teknoloji geliştikçe her alana olduğu üzere futbolun içine de daha çok girmeye başladı. Kaçınılmaz bir durum. Olumlu katkı sağlayacak her gelişmeye sıcak bakıyoruz. VAR ile ilgili uygulamaların hangi durumlarda yapıldığını iyi bilerek yorumda bulunmak lâzım. Oyunun ruhunu bozmadan bariz durumlarda devreye giren bir uygulama olması gerekirken, hakem yanlış taç verdi diye devreye girmesini beklersek yararını anlamak yerine ayrıntılarda boğuluruz. VAR hâlâ çok yeni bir uygulama ve vakte muhtaçlığı olduğunu düşünüyorum. Bu yalnızca bizim ülkemizde değil dünyanın en iyi liglerinde bile tartışılıyor. Futbol ailesinin tenkitleriyle ve katkılarıyla vakitle herkesin kabul edeceği bir düzeye geleceğine inanıyorum.”

EN BAŞARILI HAKEM KAMPINI DÜZENLEYECEĞİZ

EURO 2020’ye birinci sefer çok sayıda ülke mesken sahipliği yapacak. Azerbaycan’dan Danimarka’ya, İspanya’dan Rusya’ya 12 ülkeye uzanan çok geniş bir coğrafya. Farklı iklimler, farklı atmosferler. Bu durum hakemleri nasıl tesirler?

“Her zamanki alıştığımız turnuva havasından biraz daha farklı olacak. Fakat çaba her zamanki üzere çok üst seviyede olacak. Hakemler turnuva boyunca İstanbul’da kamp yapacak ve maçlara ülkemizden seyahat edecek. Tahminen EURO 2020’de mesken sahibi ülke olmayacak lakin hakem ekibinin mesken sahibi ülkesi biz olacağız. Bunun da memnunluğunu yaşıyoruz. Bir sefer daha ülkemizin misafirperverliğini en iyi formda sergileyeceğiz. Bence bugüne kadar düzenlenen en başarılı, en konforlu hakem kampını biz düzenleyeceğiz. O yüzden hakemlerin çok olumlu bir havada olacağını düşünüyorum.”

BİRİNCİ AMATÖR MAÇIMI UNUTAMAM

Unutamadığınız maç hangisidir?

“Yönettiğim final maçları çok özel olağan ki. Şampiyonlar Ligi finali, Dünya Kulüpler Kupası finali. Bunların yanında da Dünya Kupası yarı finalleri, Avrupa Şampiyonası yarı finali… Türkiye’de yönettiğimiz derbi karşılaşmaları da bunlara eklenebilir. Ancak asla unutamayacak olanı, en manalısı 1994 yılında yönettiğim birinci amatör maç olacak. Zira her şeyi başlatan maç o olmuştu.”

Sizi en çok etkileyen hatıranızı paylaşır mısınız?

“EURO 2012 tebligatı bizim için çok kıymetliydi. Uzun vadeli amaçlarımızın en kıymetli birinci adımıydı. Keza Dünya Kupası’na katılma tebligatını aldığımız an da bizim için çok kıymetlidir. 40 yıldır beklenen andı.”

EMEK VERMEDEN HİÇBİR ŞEY OLMAZ

Sizin yolunuzdan yürümek isteyen genç hakemlere neler söylersiniz?

“Çok çalışmalarını tavsiye ediyorum. Mümkün olduğunca onlarla vakit geçirmeye çalışıyorum. Onlarla birlikte tahliller yaparken onlara niyet sistematiğini, egzersiz disiplinini aşılamaya çalışıyorum. Emek vermeden hiçbir şey olmaz. Her maç bir evvelkinden daha iyi olmak için daha çok çalışmak gerekir. Biz yolu açmaya çalıştık. Bu bayrağı daha ilerilere taşımak onların misyonu. Biz daima yanlarında olacağız. Daima takviye olacağız.”

Türkiye’nin kalbi tıpkı EURO 2016’da olduğu üzere hem sizinle hem de Ulusal Kadromuzla çarpacak. İki takımdan biri finalde görmek istiyoruz. Bu bahiste neler söylersiniz?

“Millî Ekibimizin başarısı bizim için çok değerli. Bizim amacımız birinci maçımızı iyi yönetmek. Avrupa’nın en üst seviye hakemleri bu turnuvada olacak. Burada olan her hakem final yönetebilecek kapasitede. Tüm hakemler bir evvelki turnuvadan beri hem ulusal hem milletlerarası karşılaşmalarda takip edilerek bu turnuvaya çağırılıyor. Turnuvaları bu gözle pahalandırmak lâzım.”

Bizim unuttuğumuz, sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

“Türk milletine her vakit dualarıyla, kalpten muvaffakiyet dilekleriyle daima yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. Biz alana çıktığımız vakit 84 milyon kişiyiz.”

Cumhuriyet

hack forum gaziantep escort gaziantep escort